adres mark carney, szef banku anglii (20.06.2017)

Mark Carney, szef banku Anglii, powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby porozmawiać o podwyżkę kursu. To nie jest czas na korektę jeszcze. Według niego nie ma istotnych sygnałów, aby rozwiązać ten problem. W szczególności niskie stopy wzrostu płac łatwość presji inflacyjnej.

Mark Carney zauważył również, że Komitet polityki pieniężnej nie ma konsensusu w sprawie terminów podwyżek stóp procentowych. Jednak wszyscy członkowie Komitetu zgadzają się, że zmiany będą stopniowe i ograniczone.

Na posiedzeniu Komitetu polityki pieniężnej, który odbył się na początku czerwca, zdecydowano się utrzymać kluczową stopę w 0,25 procent. Jednak decyzja ta, po raz pierwszy od dziesięciu lat, nie była jednomyślna. Trzech członków Komitetu polityki pieniężnej uznano za konieczne podniesienie kluczowego wskaźnika. Gubernator banku Anglii głosował na utrzymanie go.

Mark Carney ogłosił również obecność niepewności. Nie może przewidzieć reakcji brytyjskiej gospodarki na nadchodzące negocjacje z Brukselą w sprawie wyjazdu kraju z Unii Europejskiej.