francja odbyła pierwszą rundę wyborów prezydenckich (23.04.2017)W niedzielę Francuzi wybrali spośród kandydatów na prezydencję. W rezultacie, dwóch kandydatów, Emmanuelle macron i Marin Le Pen, wszedł do drugiej rundy. Wygrali odpowiednio 24% i 22% głosów.

Przedstawiciele Unii Europejskiej pogratulował macron na jego zwycięstwo. Jednak wielu wyborców nie są zadowoleni z wyników pierwszej rundy i zamierzają zrobić wszystko, co możliwe, aby francuski prezydent Marin Le Pen. W tym samym czasie rynki są zaniepokojone tą perspektywą. Le Pen wielokrotnie stwierdził podczas kampanii wyborczej, że jeśli wygra, będzie posiadać referendum w kraju na wycofanie Francji z Unii Europejskiej. Podkreśliła również, że słaby człowiek jak macron nie mógł rozwiązać problemu terroryzmu we Francji. Niektóre Media zbytu strach chaos w kraju ze względu na podział społeczeństwa w lewo i prawo.

7 maja odbędzie się druga runda wyborów prezydenckich we Francji. Według wyników ankiety, macron może wygrać przekonujące zwycięstwo. 62% respondentów jest gotowych do głosowania. Jednak Le Pen jest podjęcie kroków w celu zmiany sytuacji. Dzień po wyborach, ogłosiła, że został rezygnując jako szef Frontu Narodowego, które mogłyby przyciągnąć niektórych konserwatywnych wyborców.