Jerome PowellMiędzynarodowy Fundusz Walutowy odbył konferencję. Podczas swojej pracy, szef amerykańskiego banku centralnego, Jerome Powell, wygłosił przemówienie. Zauważył, że inwestorzy nie powinni oczekiwać żadnych nieoczekiwanych decyzji z systemu Rezerwy Federalnej.

Stopa procentowa wzrośnie. Jednak nastąpi to stopniowo. Proces normalizacji polityki pieniężnej nie zaszkodzi rynkom finansowym i przedsiębiorcom.

Jerome Powell podkreślił, że jeśli sytuacja gospodarcza w USA spełnia oczekiwania, działania Fed nie zaskoczy rynków finansowych. Dla krajów rozwijających się, normalizacja polityki Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych nie będzie problemem. Mogą sobie z tym poradzić.

Szef amerykańskiego banku centralnego zapewnił również, że inwestorzy będą informowani w sposób terminowy, jasny i przejrzysty na temat strategicznych decyzji Rady Rezerwy Federalnej w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji dla rynków.

Na początku tego tygodnia, członkowie Komisji otwartego rynku Robert Kaplan, Raphael Bostick i Thomas Barkin mówił. Kaplan potwierdził swoje stanowisko w sprawie konieczności potrójnego kursu w tym roku. Barkin wezwał do dalszego zaostrzenia polityki Fed na tle niskiego bezrobocia i inflacji w pobliżu celu. Pozytywną dynamikę tych wskaźników odnotowano również w Bostick.