mark carney, szef banku anglii, zwrócił się do parlamentu (25.10.2016)Mark Carney, szef banku Anglii wygłoszł przemówienie w brytyjskim Parlamencie we wtorek. Powiedział, że bank centralny kraju zdefiniował listę zadań dla siebie dawno temu i nie oczekuje się, że zmieni się jakoś.

Bank Anglii pracuje nad utrzymaną stabilności systemu finansowego i osiągnięciu ustawiowego celu inflacji. Te działania banku “przeszły próbę czasu”, powiedział karni.

Ostrzegł również, że wszelkie wątpliwości co do polityk realizowanych przez bank centralny mogą doprowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji. A przede wszystkim, będą dotykać brytyjskich aktywów. Negatywne szacunki wyników banku mogą wpłynąć na walutę krajową i obligacje. Oczekiwania inflacyjne również ryzykują presję.

Mark Carney zapewnił, że obecnie rynki nie mają podstaw, aby oczekiwać żadnych fundamentalnych zmian w polityce banku Anglii.

Wcześniej premier Teresa Mae skrytykował Bank Centralny. Jej zdaniem polityka pieniężna prowadzona przez nią ma szereg negatywnych skutków ubocznych. W szczególności wskazała na rosnącą nierówność materialnego dobrobytu wśród obywateli brytyjskich.