mark carney wygłosił przemówienie w parlamencieMark Carney, szef banku centralnego Wielkiej Brytanii, wygłoszł dziś przemówienie w Parlamencie. Stwierdził on, że bank centralny podejmie natychmiastowe działania i podejmie wszelkie niezbędne środki, które mogą być wymagane w związku z negocjacjami, które odbywają się w Brukseli w sprawie Brexit.

Mark Carney przyznaje, że decyzja o podniesieniu zakładu bazowego może zostać dokonana wcześniej niż wcześniej oczekiwana. Oczekuje, że stawka zostanie podniesiona więcej niż trzy razy w ciągu najbliższych kilku lat. Jednak proces jego zwiększania będzie stopniowy. Dynamika kursu będzie zależeć głównie od brytyjskiej statystyki rozwoju gospodarczego.

Główny ekonomista CB Andy Haldane poparł stanowisko Marka Carney. W swoim sprawozdaniu zauważył, że zamierza głosować, aby podnieść stopę procentową. Ale to się stanie, pod warunkiem, że stopa wzrostu PKB nie spadnie poniżej poziomu 2017. 

Według wyników badania Bloomberga, około 50 procent analityków oczekiwać, że Bank Anglii może zdecydować się podnieść stopę bazową w maju. Dziesięcioletni okres stabilnej stopy procentowej w kraju zakończył się w listopadzie 2017. Następnie stopa bazowa została zwiększona do 0,5 procent.