Dziś chcę zaoferować innym użytecznym narzędziem analizy technicznej. Jest to model Spike. Należy do kategorii liczb odwrócenia. Oznacza to, że pojawienie się cierń na wykresie można uznać za sygnał ewentualnego odwrócenia trendu. Terminowe wejście na rynek pozwoli Ci na dobre zarabianie na zyskownym handlu.

Jak powstaje model Spike

Tak się dzieje. Istnieje tendencja zniżkowa na rynku. Następnie spadek cen intensyfikuje (impuls). Po tym, jest gwałtowna zmiana kierunku ruchu, a cena powraca do poziomu, na którym rozpoczął się pęd. Na wykresie widzimy uparty skok.

Bear Spike powstaje w tym samym schemacie. Istnieje tendencja wzrostowa na rynku. Podwyżki cen rosną. Następnie jest gwałtowna zmiana kierunku ruchu do dołu, a cena powraca do poziomu, na którym rozpoczął się impuls wzrostu.

Chcę ponownie zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów.

Rytm może być utworzony tylko w okresach trendu. W kierunku trendu musi istnieć impuls cenowy. Po odwróceniu, ruch cen powinien być tak szybki jak poprzednio. Sytuacja ta może być często obserwowane po wydaniu ważnych wiadomości. Model ten działa dobrze na małych przedziałach czasowych, czyli wewnątrz dnia.A teraz proponuję zobaczyć przykład cierń:

Jak handlować, gdy na wykresie pojawiają się kolce

Ponieważ jest to model odwrócenia, należy handlować w kierunku odwrócenia.

Do wejścia na rynek, jesteśmy kierując się poziomy wsparcia/oporu.

Jeśli widzimy uparty skok, używamy ostatniego minimum, który powstał przed początkiem impulsu jako ważny poziom oporu. Jeśli lubisz “łaskotać nerwy”, można otworzyć ofertę zaraz po cenach przerw. Dla tych, którzy wolą handlować ostrożnie, to lepiej poczekać, aż cena powróci do niego po podziale poziomu, a następnie oddala się od niego.

Dla niedźwiedzi kręgosłupa, warunki otwarcia pozycji handlowej są takie same, ale z odpowiednimi korektami. W tym przypadku czekamy na przełom poziomu utrzymywany przez ostatni maksymalny przed początkiem impulsu do góry.

Przystanki początkowe są ustawione nieco wyższe/niższe niż extremum cierniowa. Jeśli transakcja przechodzi w stronę Plus, to w czasie SL powinny być przeniesione do pozycji bezstratnej.

Jeśli chodzi o ustalenie zysku, istnieją różne opcje. Na przykład, można zamknąć ofertę w częściach, koncentrując się na ważnych strat. Zaleca się zamknięcie pozycji na początku poprzedniego trendu.

Świecznik owca modelmoże być dobrym sygnałem, aby otworzyć handel. Nie radzę jednak podejmować decyzji handlowej bez potwierdzenia tego sygnału przez inne narzędzia analizy technicznej lub podstawowe czynniki.Inga Fiodorowa03.09.2018