przemówienie brytyjskiego premiera teresy may (17.01.2017)Wygłoszając przemówienie w Londynie, brytyjski premier Teresa Mae stwierdził swoją wyraźną pozycję w kwestii wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Powiedział, że częściowe członkostwo w UE lub w związku z UE stworzyłoby sytuację, w której kraj ten zostałby zawieszony.

Jedyną właściwą decyzją, według Teresy May, byłoby wyjście Zjednoczonego Królestwa z jednolitego rynku i stworzenie fundamentalnego nowego partnerstwa między niepodległą Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską na równych prawach. To będzie umowa o wolnym handlu strefy. Teresa May widzi swój kraj jako globalnego gracza, który będzie rozwijać stosunki handlowe daleko poza Europą.

Teresa May ogłosiła, że ostateczna wersja umowy Brexit między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską zostanie przedłożona brytyjskiemu Parlamentowi. I dopiero po jego zatwierdzeniu przez obie Izby będzie obowiązywać.

Z powrotem w 2016, ogłosiła przybliżoną datę rozpoczęcia oficjalnych negocjacji z Brukseli w sprawie wyjazdu z UE. Nastąpi to nie później niż do końca marca tego roku. Oczekuje się, że negocjacje będą trwać co najmniej dwa lata.