Elvira NabiullinaSzef rosyjskiego banku centralnego Elvira Nabiullina odpowiedział na szereg ważnych pytań w wywiadzie dla Rosji 24 kanał telewizyjny.

Poinformował, że polityka Banku Rosji nie zostaną poddane poważnych zmian w 2018. Ona nadal będzie umiarkowanie trudne. Nabiullina dostrzega możliwości dalszego obniżenia kluczowej stopy procentowej. Według jej prognozy, stawka może być zmniejszona do 6-7 procent między 2018 i 2019. To będzie powolne, jeśli to konieczne. Obecnie stopa podstawowa rosyjskiego banku centralnego wynosi 7,75 procent. Stopa redukcji stawki zależeć będzie głównie od sytuacji w gospodarce kraju.

Elvira Nabiullina powiedział, że Rosja zakończy się rok z tempa wzrostu gospodarczego poniżej 2 procent. Może wahają się od 1,7 do 1,8 procent. W przyszłym roku gospodarka rosyjska wzrośnie o 1,5-2,0 procent. Szef banku Rosji zauważył również, że dynamika PKB może być bardziej pozytywna. Ale to jest możliwe tylko wtedy, gdy niezbędne zmiany strukturalne są realizowane.

Bank Centralny zamierza nadal podejmować działania w celu usprawnienia systemu bankowego. Jednak Elvira Nabiullina ma nadzieję, że w ciągu roku lub dwóch cofnięcia licencji w bankach i ich rehabilitacji staną się niezwykle rzadkie zdarzenia.