Pracował w... Szef brytyjskiego skarbu, Philip Hammond, poświęcił swoje przemówienie w kwestii negocjacji z Brukselą w sprawie wycofania się kraju z Unii Europejskiej.

W szczególności powiedział, że rozumie, Dlaczego Unia Europejska stara się skomplikować proces w każdy możliwy sposób. Przyjmując zdecydowane stanowisko, Bruksela stara się ostrzec innych członków Unii, którzy mogą chcieć podążać ścieżką Londynu, a także podnieść kwestię wyjścia z UE. Hammond nazwał to brukselską polityką paranoja.

Zauważył również, że Unia Europejska jest jak klub golfowy, który kończy uczestników, którzy zdecydowali się opuścić go. Taka polityka jest nie do przyjęcia, brytyjski minister powiedział. I dodał: w celu wzmocnienia Unii Europejskiej, musimy uczynić go bardziej atrakcyjnym dla krajów.

Philip Hammond zauważył, że Stany Zjednoczone i wiele innych krajów na całym świecie wyraziły chęć zawarcia dwustronnych umów handlowych ze Zjednoczonym Królestwem. Nie ma jednak takich propozycji z krajów europejskich.

Zjednoczone Królestwo oficjalnie opuści Unię Europejską pod koniec przyszłego marca. Pierwszy etap negocjacji został już zakończony. Strony mogły osiągnąć porozumienie w kwestiach związanych z prawami obywateli brytyjskich i europejskich, jak również o zakresie zobowiązań finansowych Zjednoczonego Królestwa dla UE.