steven poloz, szef banku kanady, przemówił na konferencji prasowejSzef banku Kanady Stephen Poloz przemówił na konferencji prasowej. Miało to miejsce po kanadyjskim banku centralnym ogłosił swoją decyzję o utrzymanie kluczowego kursu na obecnym poziomie 1,25 procent. To rozwiązanie spełnia prognozy większości analityków.

W swoim przemówieniu Stephen Poloz zauważył, że gospodarka kraju poczyniła znaczne postępy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jednak na początku tego roku nastąpił niewielki osłabienie wzrostu gospodarczego. Było to związane ze zmniejszeniem dostaw eksportowych i wprowadzeniem zaktualizowanych zasad wydawania kredytów hipotecznych. Problemy z konkurencyjnością negatywnie wpływają na wzrost eksportu.

Szef kanadyjskiego banku centralnego stwierdził również, że stopy procentowe będą pod presją napięć geopolitycznych i konfliktów w handlu światowym. Negocjacje w sprawie NAFTA nadal stwarzają niepewność co do współpracy gospodarczej między Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem. W rezultacie, kanadyjskie firmy nie chcą inwestować w nowy sprzęt. Ostatecznie może to doprowadzić do zmian strukturalnych w gospodarce kanadyjskiej.

Steven Poloz zauważył, że stopy procentowe są obecnie na bardzo niskim poziomie. Jednym z ważnych kwestii dla Banku Kanady będzie ustalenie tempa wzrostu w przyszłości.